Destek Hattı:

0505 918 80 80

Haber Detay

Mudanya.gen.tr ile yapmış olduğumuz roportajımız.

 

TELENOVA ENERJİ Genel Müdürü Güven GÜNSAN önümüzdeki yıllarda yapılacak olan binalar ile ilgili yeni bir düzenlemenin 19 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlandığını açıkladı. GÜNSAN "Yeni yapılacak olan binalarda enerjiden tasarruf  eden ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanılması zorunlu hale getirilecek. Diğer yandan tüm vatandaşlarımızı gelecek günlerde yüksek elektrik faturalarına ve hatta muhtemel enerji kesintilerine maruz kalmamak için yenilenebilir enerji sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmeye davet ediyorum"  dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in” Resmi Gazete’de yayımlandığını söyleyen Güven GÜNSAN yeni yönetmelik ile birlikte, normal binalara kıyasla daha fazla enerji verimliliği sağlayan ve buna ek olarak kullandığı enerjinin bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayan “Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” konseptine geçiş yapılacağı belirterek günümüzün şartlarının getirdiği bu duruma herkesin hazırlıklı olmasını ve geç kalınmaması tavsiyesinde bulundu.

GÜNSAN ;

"Enerji tasarruflu bina konseptine geçişin kademeli bir şekilde zorunlu hale getirileceği bir döneme giriyoruz 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yönetmeliğe göre tasarlanmayan binalara ruhsat düzenlenmeyecek. Yeni yönetmelikte belirtildiği üzere 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden fazla olan bütün binalar artık enerji performansı en az ‘B’ sınıfı olacak şekilde yapılacak. Buna ek olarak bu binaların kullandığı enerjinin en az yüzde 5’lik bir kısmının güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi ve ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesi zorunlu hale gelecek." dedi.

 

GÜNSAN "Çatılarınız Elektrik Ürettiğiniz Alanlar Olabilir"

TELENOVA ENERJİ Genel Müdürü Güven GÜNSAN mevcut binaların çatılarına uzun ömürlü güneş enerjisi paneli sistemleri kurulabileceğini ve binaların kendi elektriğinin önemli bir bölümünü karşılayabileceğini vurguladı. "Sadece fatura bazlı düşünmeyin, elektrik kesintilerini hesaba katın" diyen GÜNSAN yakın gelecekte çok sayıda elektrikli aracın trafikte yer alacağını Türkiye'nin Paris İklim Anlaşmasına imza koyan ülkeler arasında olduğunu ve yüzbinlerce elektrikli aracın şebekeye şarj için bağlandığı bir ortamda ülkemizin elektrik ihtiyacının çok daha fazla olacağını vurguladı.

Tüm işyeri ve konutların hem yüksek elektrik faturaları ödememeleri hem de olası enerji kesintilerinden etkilenmemeleri için yapabilecekleri en akılcı çözümün kendi elektriklerini kendilerinin üretmesi olduğuna işaret eden GÜNSAN "Ülkemiz hem güneş hem de rüzgar bakımından oldukça verimli sistemler kurmamıza olanak tanıyor. Uzun ömürlü ve yüksek verimli yenilenebilir enerji sistemelerine şimdi gereken ilgi ve alakayı gösterenler elbette ki kesintisiz enerjiye kavuşmanın güvencesiyle hem üretimlerine devam edecekler hem de konutlarında  elektriksiz kalmayacaklardır. Yüksek elektrik faturalarına  veda etmiş olacaklardır" dedi. 

GÜNSAN İlgili yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayınlandığını yineleyerek incelenmesi tavsiyesinde bulundu..

Resmi Gazete Yönetmelik Tıkla Oku  https://bit.ly/3saNhz3

HABER YAZI KAYNAĞI : https://www.mudanya.gen.tr/yerel-gundem/genel/binalarda-yenilenebilir-enerji-kaynaklari-kullanmak-zorunlu-olacak.html

E-Bülten Kayıt

Firmamızdan haberder olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?